Tolerancia napon a zrínyisek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utolsó alkalommal kerekedett fel egy hosszabb útra a Zrínyi Ilona Gimnázium 13. c osztálya.  Az Arany János Tehetséggondozó Program lehetőséget ad arra, hogy az osztályok havonta egy "bentmaradós hétvége" kapcsán elutazzanak Magyarország legnevesebb településeire, és itt kulturális, ismeretterjesztő programokon vegyenek részt. A csapat egy hétvégét töltött el Budapesten, ahol a zárónapon a Zachor alapítvány szervezésében "Tolerancia napon" megismerkedhettünk a budapesti zsidóság életével, történelmével.

A napunkat a városi zsidónegyedben (Dohány utca, Dob utca, Rumbach Sebestyén utca) kezdtük, ahol kedves, velünk egykorú zsidó fiatalok vezettek minket körbe és tartottak érdekes előadást.

A programot a Dohány utcai zsinagóga megtekintése indította, amely a Föld második és Európa legnagyobb zsinagógája, a neológ zsidók imahelye. Amikor beléptünk, mindannyiunkat elvarázsolt az a gazdag díszítettség, ami az egész épületre jellemző volt. Az idegenvezetőink részletesen és élvezetesen elmesélték a zsinagóga történetét, érdekességeit. Ezután a Holokauszt emlékparkban megtekintettük a szomorúfűzet ábrázoló Holokauszt emlékművet. Ez a szobor az egész osztályra nagy hatással volt, ugyanis érdekessége, hogy a leveleire egy-egy zsidó áldozat nevét írták fel.

Utunkat tovább folytattuk a zsidónegyedben, megismertünk neves épületeket, zsidó szokásokat, és magáról a negyed történelméről is rengeteget meséltek a kortárssegítők. Megtudtuk, hogy tulajdonképpen mit jelent a kóser kifejezés, mi jellemző a kóser konyhára, és hogyan házasodnak, a szabad ég alatt. A sétát az ortodox zsinagóga megtekintésével zártuk, így láthattuk a neológ és ortodox stílus közti különbséget. A hideg ellenére csapatunk élvezte a sétát, és érdeklődve hallgattuk végig idegenvezetőink előadását.

A nap másik programja a Holokauszt Emlékmúzeum megtekintése volt a Páva utcában. E rendkívül gazdag tárlat az egykori ferencvárosi zsinagóga köré épült. Mivel szeptemberben Auschwitzban is járhattunk, így megtanulhattuk, hogy
"a felejtés számüzetés, az emlékezés szabadulás".

 

Bihari Zsófia

13. c osztály