Kollégiumi élet máshogy…
A Zrínyi Ilona Gimnázium Kollégiuma két telephelyen működik 2008. augusztus 31-e óta.
Korábban egy 174 férőhelyes kollégiummal rendelkeztünk, amely az iskola közvetlen közelében található. Az Arany János Tehetséggondozó Programban felfutó osztályokkal kinőttük ezt a helyet, ezért vált szükségessé egy új telephely indítása: az Arany János Tehetséggondozó Kollégium a Tiszavasvári úton.
A két intézményegységben azonos Pedagógiai Programmal, azonos nevelési irányelvek szerint folyik a munka.
Mindehhez az Arany János Tehetséggondozó Kollégiumban a szakmai feltételeket 6 nevelőtanár, 1 könyvtáros, 1 pszichológus, 1 gondnok, 1 ápolónő, 1 rendszergazda,1 gépjárművezető, 1 karbantartó, 1 udvari munkás, 7 takarító és 1 kertész biztosítja a vezetőn kívül.
A kollégium 147 diáknak nyújt kényelmes, korszerűen berendezett otthont. 31 diákszobát, 2 tanári ügyeleti szobát, 2 betegszobát, 2 vendégszobát, 2 állandó ügyeletesi lakást, 1 tanári szobát, 1 vezetői, 1 gondnoki irodát, 2 társalgót és 2 tv szobát tartalmaz.
3 nagy tanterem, 2 önismereti csoportszoba és 1 számítástechnikai terem ad lehetőséget délután az iskolai órákra való felkészülésre és délelőtt 1 osztály tanítási óráinak megtartására, enyhítve az iskola épületének zsúfoltságát.
A szinte városi könyvtár méretű, korszerű könyvtárunk kiválóan alkalmas arra, hogy diákjaink az órákra való készülés jegyében kutatómunkát végezzenek, vagy szabadidejüket hasznosan és kellemesen töltsék el egy jó könyv mellett.
Pszichológusunkat hetente két délután kereshetik diákjaink egyéni gondjaikkal. Ezen kívül a kollega részt vesz minden kollégiumi közös programon, hogy a csapat összekovácsolódását segítse.
A művészeti blokk keretében hangszeres zenét tanuló diákok gyakorlás céljából használhatják a hangszigetelt zeneszobákat. A pécsi Művészeti Fesztiválra való zenei felkészülés is itt zajlik.
A testmozgáshoz kiváló lehetőséget biztosít a sportszoba, az erősítőgépekkel felszerelt kondicionáló terem és a mindenféle csapatjátékhoz alkalmas sportcsarnok.
A Kollégiumi Nevelési Alapprogram által meghatározott témákat csoportfoglalkozás keretei között dolgozzák fel a tanulók csoportvezető tanáraikkal.
Ezeken kívül különböző Érdeklődési Köröket hirdettünk meg: népi tánc, társastánc, filmklub, kézműves szakkör, angol dalszövegek fordítása, matematikai képességfejlesztés, egészséges életmód, esztétika szakkör, környezetvédelem.
A kollégiumi újságíró kör 2 lapszámot is megjelentetett ebben az évben.
Sok diákot vonzott: A bennünk élő istennő című foglalkozás, mely az ókori istennők személyiségének megismerése révén lehetővé tette, hogy diákjaink saját maguk belső értékeit is tisztábban lássák.
A biológia szakkörös tanulók szorgalmas felkészülésükkel és csoportvezető tanáruk segítségével megnyerték a Megyei Környezetvédelmi versenyt.
A grafikus szakkörben dolgozó diákok elkészítették az AJTP-s iskolák városainak 1-1 jellegzetes épületét ábrázoló tusrajzokat. Az ezekből a rajzokból készült kiállítás a kollégium főbejáratával szemben található a lépcsősorok mellett.
Krúdy Gyula születésének 130. évfordulója alkalmából Krúdy-estet rendeztünk, melyen diákjaink kedvenc novelláikat olvashatták fel. Az est kvíz-játékkal folytatódott, majd közös bográcsfőzéssel zárult.
Fiú csapatunk a 16 fordulóból álló nyíregyházi kollégiumok közötti focibajnokságot megnyerte.
Az őszi szünetben a XX. Európai Ülőröplabda-bajnokságnak adott otthont a kollégium és a tornacsarnok. Diákjaink hostess-ként győződhettek meg a nyelvtudás hasznosságáról és fejleszthették toleranciájukat. A tolókocsis vagy művégtaggal élő emberek életszeretete, küzdeni akarása magával ragadta őket. Érzéseikről kollégiumi közgyűlésen számoltak be társaiknak.
Az elmúlt tanévben finn diákoknak adtunk szállást két alkalommal is 3, illetve 8 hétre. A diákok a Bencs László Szakiskola testvériskolájából érkeztek szakmai gyakorlatra. Kollégista gyermekeink önként vállalták a kollégiumon belül a házigazda szerepet, segítettek eligazodni társaiknak, hiszen élményt jelentett számukra a társaságon kívül az is, hogy szót értettek egymással angolul.
Szép hagyományt indítottunk a múlt évben: nyugdíjas kollegáinkat láttuk vendégül karácsonykor. A 9. évfolyamos diákok műsorral köszöntötték őket.
A városi ünnepi forgatagnak is élénk színfoltja volt diákjaink karácsonyi fellépése.
Szintén szép hagyomány évek óta, hogy a mindenkori 9-es tanulók meglepik szüleiket egy karácsonyi műsorral és egy általuk készített kis ajándékkal. Saját maguk által sütött mézeskaláccsal kínálják meg őket.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Vikár Sándor Állami Zeneiskola hegedűversenyén vettek részt a diákok.
Az elmúlt tanévben elsősegély tanfolyamot indítottunk a kollégiumban szakemberek bevonásával, akik elméleti foglalkozás keretében és kórházi gyakorlat során tanították meg a tanulóknak és kollegáknak, hogy mi a teendő, ha valaki rosszul lesz vagy balesetet szenved a környezetünkben.
Kreatív hobbi kiállítást szerveztünk a Nyíregyházi Főiskola andragógia szakos hallgatóinak munkáiból. Az egyik hallgató az első nálunk végzett AJTP-s osztály diákja volt. Jelenlegi diákjaink láthatták, hogy tehetséggel és akarattal mennyi mindent el lehet érni.
Az egész tanévet átívelő kollégiumi sportversenyeket rendeztünk. A legsikeresebbnek az asztalitenisz és a focibajnokság bizonyult.
Radnóti Miklós születésének 100. évfordulójáról vetélkedővel emlékeztünk meg.
A múlt tanévben a bőséges helyet biztosító kollégiumi udvaron szerenádoztak búcsúzó diákjaink. A megható pillanatokat közös beszélgetés és vacsora zárta.
Egy fiatal, budapesti társulatot hívtunk meg egy alkalommal, akik a Plazma című színdarabbal örvendeztettek meg bennünket. Az előadás után egy rögtönzött közönségtalálkozóra is sor került.
Aktív diákönkormányzata van a kollégiumunknak is. Technikai berendezésekkel, társasjátékokkal bővítették a készletet. Stúdiósaink havonta biztosítottak jó zenét táncolni vágyó társaiknak. Részesei voltak a sportversenyek szervezésének. Még a télapót is felkérték, hogy ossza ki az ajándékokat, amellyel egymásnak kedveskedtek a gyermekek.
Farsangi beöltözés során győződhettünk meg diákjaink kreativitásáról, ötletességéről. Természetesen ezt az estét is fergeteges disco zárta.
A nagy udvar lehetőséget biztosított számunkra, hogy osztályok közötti főzőversenyt és szalonnasütéseket rendezzünk.
Természetesen ezek a programok mind a szilencium időn kívül zajlanak, hogy lehetőséget biztosítsunk a szabadidő értelmes eltöltésére.
Hiszem azt, hogy diákjaink ragaszkodása, a sok személyes beszélgetés mind azt igazolja, hogy megszerették ezt az életteret, szívesen tartózkodnak a kollégiumban, második otthonukban.
Remélem, hogy kollegáim segítségével a jövőben is megfelelő fizikai, érzelmi és szellemi hátteret tudunk biztosítani diákjaink fejlődéséhez.
Nagy Andrea