PARLAMENTARIZMUSBÓL KITŰNŐ!

 

 

2010. május 12-14-ig rendezhettük meg a IV. Világvándor Találkozót Nyíregyházán. Tizenkét AJTP-s testvériskolából összesen 14 csapat, mintegy 90 diák mérte össze tudását és felkészültségét a Nyírség szívében az Európai Unióról, az európai országokról, a megyeszékhelyről, és a parlamentáris vitakultúrában való jártasságukról. Becsületükre legyen mondva: többségükben jól felkészülve szerepeltek, a végső vitában pedig profi politikusokat megszégyenítő módon érveltek. 
Az első fordulóban az Európai Unióról és az általuk képviselt országról töltöttek ki országismereti tesztet (földrajz, gazdaság, politika, kultúra), majd egy rejtekhelyvadászattal összekötött városismereti játék következett. Itt egy kis zavar támadt: az egyik csapatnak olyan jól sikerült elrejteni a többi elől a megfejtés egyik betűjét tartalmazó kapszulát, hogy csak nagy sokára tudták megtalálni. Éppen ezért a zsűri ebben a fordulóban csak a teszt eredményeit vette figyelembe.
A szombati napon az országbemutatók következtek. Többen maradtak a hagyományos diavetítéses, powerpointos bemutatóknál, de szinte mindenütt megjelentek igazi játékos elemek is: egy-egy tánc, mozgásos, dramatikus játékok. Megszólalt az eredeti nyelv (a szlovák), érezhettük az ország gasztronómiájának egy-egy ízét (pl. egy jó cseh sört), s szimbolikus formában, kis történetbe ágyazva (ahogyan egy "francia" fiatalembert ostromol szerelmével öt szép lány) sikerült megjeleníteni az adott országot, annak bennünk élő központi, szimbolikus lényegét. Megszólalt például - a jövőt maga előtt látva - a litvánok szent fája, megszólaltak bégetve "beeeeeszélve" a bekerítésekről, és az angol textilipar remekeiről az angol juhok, feltűnt egy viking harcos, majd egy családját szerető szicíliai maffiózó is, "Spanyolország" pedig az egész közönséget kérdőre vonta. Hallhattunk vitát a lochnessi szörny rejtélyéről, beszámolt uralmának eredményeiről egy pongyolában ("my goodness!") maga II. Erzsébet királynő, láthattuk egy máltai szerzetes minden nehézségen felülemelkedő hitének tanúságait és - szerencsére diplomáciai zavart nem okozva - megszólalt Romániában az erdélyi magyarok-székelyek hangja is. A csapatok között ebben a fordulóban elég nagy különbségek voltak mind színvonalbeli, mind pedig műfaji tekintetben, ami további feladatokat és kihívásokat jelent a jövő "vándorai" számára.
A szombat délután az addigi fáradalmakat a résztvevők az Élményfürdő vizében lubickolva, vagy az európai hírű állatpark Ócenáriumában cápákat csodálva, az indonéz őserdőket megjelenítő Zöld Piramis páradús levegőjébe szippantva pihenhették ki.
Vasárnap délelőtt a csapatok "országuk" kormányaként a megadott források alapján érveltek és vitatkoztak az oktatás jelenlegi problémáiról és a kivezető útról. Tanulságos és egyben üdítő látványt nyújtott 90 fiatal együttes munkája, az összehangolt, mindig megértésre törekvő kulturált vita, s az a három fiatal (Süle Tamás, Kispál Ivett és Kavecsánszki Ádám), akik egy miniszterelnök-jelölti vitához hasonlóan az egész Parlament előtt - a képviselők tapsával kísérve és plusz pontokkal jutalmazva - fejthették ki álláspontjukat. Megdöbbentő volt az a hasonlóság, ahogy a problémákat és a jövő kívánatos európai oktatásügyét látták.
A csapatok jutalmaikat átvéve utaztak haza, minden bizonnyal megerősödve abban a gondolatban: nagy szükség volna egy olyan játékos vetélkedőre, amely megerősíti az európai identitást és lehetőséget ad arra, hogy magyar szívvel és tudással európai méretekben tudjunk gondolkodni és cselekedni már most, gimnáziumi éveink alatt.
Gratulálunk a résztvevőknek, köszönjük a felkészítő tanárok munkáját, s külön ki lehet emelni azt a két iskolát, amely két csapatot is küldött, s ráadásul díjakat is hazavihetett! (Az eredményeket az alábbi táblázat tartalmazza.) Első helyezett megérdemelten a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium egyik (XI. évfolyamon tanuló) csapata lett: Szujer Orsolya, Farmosi Judit, Koleszár Anikó, Boros Gergő, Süle Tamás és Pallagh Ákos, Pribék László tanár úr vezetésével. Ezzel a vándorkupa tulajdonosi jogát is elnyerték, hiszen immár harmadízben egymás után érték el ezt a szép eredményt. Második a debreceni Tóth Árpád Gimnázium csapata lett: Katrin Ilona, Tóth Dóra, Tarsoly Bianka, Ványai Anita, Orosz László és Zsurka Géza. Felkészítő tanáruk Rácz Sándorné volt. Harmadik pedig a sárospataki Árpád Vezért Gimnázium egyik csapata: Arató István, Hornyák Orsolya, Kavecsánszki Ádám, Kozma Dóra, Orbán Nóra. Felkészítő tanáruk Vigyikán Edina tanárnő volt, kísérőjük Vigyikán Csaba tanár úr.
A találkozó hangulatában és eredményeiben is tükrözte az európai jelmondatot: "Egység a sokszínűségben"! Köszönet jár mindezért a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium 11. c osztályának, Deme Anna csoportvezetőnek és minden kollégának, aki a szervezésben, a csapatok kísérésében, a zsűriben, a vitafórum lebonyolításában szerepet vállaltak. Valamennyien elmondhatják: "Ez jó mulatság, férfimunka volt!"

 

                                                                                                          Szilágyi László

 

IV. Világvándor Találkozó végeredménye

 

Képek

 

Powerpointos film