2015 a Fény Éve - tanulmányi kirándulás

 

A Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium sikerrel pályázott az NTP-MTI-14-0110 azonosítószámú "A "sokszínű" fény - tehetséggondozó program a ZIG-ben" című projekt keretében megvalósuló a természettudományos és a műszaki, informatikai kompetenciák, valamint a szakmatanuláshoz szükséges kompetenciák erősítése a köznevelési intézményekben című program megvalósítására. A tehetséggondozó program keretében 14 diák részére tanórán kívüli foglalkozások, tanulmányi kirándulás és egy témanap kerül megtartásra, melyek tartalma kapcsolódik a "2015 A FÉNY ÉVE" sorozathoz. A program célja a tanulók szemléletének és természettudományos ismereteinek tágítása, a fizika népszerűsítése, az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazhatóságának felismertetése, illetve pályaorientálás.

A pályázat támogatásával 2015. május 28-án bepillanthattunk a Budapesti Műszaki Egyetem Fizika Tanszékének tudományos életébe és az ott folyó kutatómunkába. Először Sarkadi Tamás "A színek világa és a fényforrások" címmel tartott egy kísérletekkel tarkított, érdekes előadást, ahol megtudtuk, hogyan lehet lámpákkal, festékkel és fluoreszcens anyagokkal színt keverni, illetve megmutatta milyen fényforrások léteznek és ezek hogyan működnek. Példákat láttunk arra, hogy a fény milyen sok területen van jelen a mindennapi életünkben. Ezután az egyetem 3 laboratóriumába vezettek át bennünket. Az első a spektroszkópia labor volt, ahol Tamással többek között körömcsipesszel, CD-vel csináltunk elhajlási képeket, hologramokat. A másodikban Simon Ferenc a lézerek hangolását mutatta be, miközben papírt és lufit is égettünk velük. A harmadikban Kézsmárki István az egyik kutatási területüket mutatta be: hogyan és milyen eszközzel tudnak polarizált fény segítségével maláriát diagnosztizálni. A fény tananyagon túlmutató szegmensének és a kutatási módoknak a bemutatása nagyon látványos, motiváló és tanulságos volt. Ezúton is szeretnénk megköszönni Halbritter András tanszékvezetőnek, hogy segített megszervezni és lebonyolítani ezt az igen hasznosnak és érdeklődésfelkeltőnek bizonyuló egyetemi látogatást.

Ezután "levezetésként" elmentünk a Planetáriumba, ahol a "Földről a csillagokig" című látványos előadáson meséltek nekünk a csillagképekről, a hold- és napfogyatkozásról, az évszakok és éghajlati övek kialakulásáról.

 

Siető Andrea

   szaktanár